Shall we dance? – O tym kto kogo powinien prosić do tańca.

[English below]

Od dawien dawna przyjmuje się, że do tańca proszą panowie, ale czy faktycznie takie reguły obowiązują na wszystkich imprezach tanecznych? Czy kobiecie nie wypada poprosić mężczyzny? Czy jesteśmy skazane na taniec tylko z tymi partnerami, którzy odważą się lub zechcą zaprosić nas na parkiet? Jak natomiast powinni zachowywać się panowie? Czy muszą zatańczyć z każdą ze swoich znajomych? A czy instruktorzy proszą do tańca? – Zapewne ilu ludzi, tyle zdań. Opowiem Wam jak sytuacja wygląda z mojego punktu widzenia.

Do Pań:

Pierwsza i najważniejsza zasada jaką powinnyśmy kierować się idąc na imprezę, to dobra zabawa, co dla mnie oznacza (w przypadku salsy) schodzenie z parkietu mniej więcej raz na 3 utwory (żeby napić się wody i ochłonąć). Niestety, bardzo często bywa, że na sali deficyt płci męskiej. Cóż więcej nam pozostaje oprócz oczekiwania ze zniecierpliwieniem? – Otóż możemy wziąć sprawę w swoje ręce!

Najprostszym sposobem i najmniejszą stratą czasu jest wyjście z własną inicjatywą, czyli odwrócenie ‘ustalonej’ reguły, że to mężczyzna powinien poprosić do tańca, wysuwając tym samym pytanie mieszczące się w jednym słowie: ‘Zatańczymy?’. Jednak nie dla każdej kobiety jest to proste zadanie do wykonania. Wiele partnerek uważa to za rzecz nie do pomyślenia, za coś uwłaczającego ich godności i dumie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które potrafią sprowokować partnera, aby to on zrobił ten pierwszy krok.

Jeśli jesteś na imprezie i chcesz się wytańczyć, to zamiast siadać na krześle, stań w miarę możliwości jak najbliżej parkietu, a pijąc cokolwiek odstawiaj to dosyć często na pobliski stół. W ten sposób dajesz znać partnerom w jakim celu przyszłaś.

Większość partnerów tańczy najchętniej z dobrymi tancerkami, więc jeśli należysz do tego grona, to prawdopodobnie wystarczy, że zaprezentujesz swoje umiejętności na parkiecie, a oni już zobaczą, że warto poprosić Cię do tańca i pewnie zrobią to przy najbliższej okazji.

Nieco trudniej mają partnerki, które dopiero co zaczynają tańczyć i przyszły na daną imprezę po raz pierwszy. No dobrze, powiedzmy, że stoisz już długo i zaczynasz się irytować, bo przecież przyszłaś się pobawić. Podczas czekania zdążyłaś już pewnie zaobserwować, który partner wyróżnia się na parkiecie. Spróbuj nawiązać z nim kontakt wzrokowy i wymienić się uśmiechem lub zwyczajnie stań obok niego i utnij sobie tematyczną pogawędkę w stylu: ‘Tańczysz coś?’ albo ‘Ale tutaj zimno od tej klimatyzacji.’ (poczucie humoru zawsze w cenie, ale oczywiście możesz zadać również bardziej racjonalne pytanie 😀 ). W tym przypadku powinien poprosić Cię do tańca bez większych oporów.

Jak natomiast zachować się wobec instruktorów i kolegów z kursu?

Na wstępie powiem, że nie jest to obowiązkiem instruktora, aby prosić do tańca wszystkie swoje kursantki. Jeśli lubi z Tobą tańczyć, to na pewno robi to często i nie masz powodu do narzekania, jeśli jednak nie zdarzyło mu się poprosić Ciebie do tańca, to miej odwagę i zrób to sama dla własnej przyjemności i rozwoju. Nie ma się czego wstydzić i obawiać – instruktor też człowiek 🙂

Jeśli chodzi o kolegów z kursu to uważam, że tutaj nie powinnaś wychodzić z inicjatywą jako pierwsza, bo pewnie jesteście na podobnym poziomie tanecznym i nie znajduję argumentów, które skłoniłyby mnie do takiego posunięcia (no może oprócz jednego – umieranie z nudów).

Moje drogie Panie, nie martwcie się, z mężczyznami jest naprawdę dobrze, bo proszą do tańca bez problemu. Zdarzają się wyjątkowe przypadki, ale kto by się tam nimi przejmował 🙂 Czasami po prostu na imprezie jest tyle ludzi, że nie sposób zatańczyć z każdym i trzeba zrobić selekcję (jakkolwiek to brzmi). Nie ma w tym nic złego, jeśli akurat dany partner nas nie zauważa i to my wyjdziemy z inicjatywą. Teraz Ty poprosisz, dzięki czemu się rozwiniesz, podciągniesz swoje umiejętności, a później pojedziesz na festiwal, gdzie do tańca poprosi Cię instruktor-kubańczyk i oszalejesz ze szczęście, że chowając wtedy dumę do kieszeni, teraz możesz mieć taką radochę! 😀

Do Panów:

Polecam tańczenie z jak największą liczbą partnerek. Nie ważne czy są to partnerki tańczące od lat czy stawiające swoje pierwsze kroki. Od każdej z nas nauczycie się czegoś innego. Z tymi mniej doświadczonymi można nawet lepiej popracować nad prowadzeniem, bo trzeba dokładniej poprowadzić każdą figurę. Ważne jest, aby dostosować poziom tańca do osoby, z którą się tańczy. Jeśli widzisz, że partnerka słabo się orientuje, to nie szalej z nudosami i nie wypuszczaj jej co chwilę do solówek.

Panowie, proście panie do tańca, nie czekajcie aż one zrobią to za Was! Nie ma się czego wstydzić, partnerki będą uradowane.

Rozumiem również, że nie macie ochoty tańczyć z każdą, która Was poprosi, ale nigdy NIE WYPADA ODMAWIAĆ! Jeśli już faktycznie nie macie siły na kolejny taniec, bo właśnie zeszliście z parkietu po 5 utworach, to po ochłonięciu wypadałoby odnaleźć partnerkę, której chwilowo odmówiliście i tym samym pokazać swoje dobre maniery.

Nie musicie tańczyć z każdą znajomą, nie jest to Waszym obowiązkiem, ale jeśli przyszliście na imprezę z koleżanką, to zatańczcie z nią przynajmniej raz czy dwa.

Co więcej, jeśli jakaś kobieta prosi Was do tańca na każdej imprezie, to odwdzięczcie się jej chociażby za odwagę, prosząc ją jako pierwsi.

Do wszystkich:

Im dłużej tańczysz, tym więcej w Tobie pewności siebie. Nie stój w kącie i nie siedź przy stole. Na początku jest trudno, wiem, ale pewność siebie rośnie wprost proporcjonalnie do nabywanych umiejętności i doświadczenia.

Im częściej bywasz na imprezach, tym więcej osób poznajesz, co również powoduje, że stajesz się odważniejszy/a.

A do odważnych świat należy! 🙂

Pozdrawiam,

M.

Most of people claim that the person who should ask to dance is a man but does the rule exist for all dance parties? A woman is not supposed to ask a man? Are we forced to dance only with those guys who have enough courage or willing to invite us to dance? How the men should behave? Do they have to dance with all their friends? And what about instructors? Should they dance with all their students? – Undoubtedly each of us has its own opinion but I will tell you how the situation looks like from my point of view.

For women:

The first and most important thing we should follow when we go to salsa party is to have fun, what means (at least for me) leaving the dance floor once in 3 songs (to drink water and cool off). Unfortunately, it happens very often that there is less male than female on the party. What more left us apart from waiting impatiently? – Well, we can take the situation under our control!

The simplest and fastest way is to reverse ‘established’ rule that the men should invite us to dance and come out with your own initiative by asking the question: ‘Shall we dance?’. However, not for every woman it is an easy thing to do. Many girls consider it as a loss of honor and dignity. Fortunately, there are many different ways to provoke a partner to do the first step.

If you are on the party and want to dance a lot you should stand up and stay as close to the dance floor as it possible, instead of sitting on the chair. What’s more.. if you drink something, try to put it on the table quite often. Thanks to that you give a sign for partners what is the reason of your coming to the party.

Most of them prefer to dance with good dancers so if you belong to this group, probably don’t have to do anything special, just go and show off your skills in front of their eyes. If they like it, they will ask you to dance during the closest opportunity.

The women who have just started dancing and come to the party for the first time have a little bit more difficult. Well, let’s say you’ve been standing and waiting long time and you’re getting frustrated because you want to dance, not to stand, right? I guess, you got time to observe the dance floor and you could notice who stands out from the crowd. In this case try to catch his eyes and give him a smile or just go and start a small talk: ‘Do you dance anything?’ or ‘It’s getting cold from the air condition.’ (I like the sense of humor but you can say also something more ordinary).

But how should you act to your instructor and guys from the same dance course?

At the beginning I’m going to say that it is not an instructor’s duty to dance with all his students. If he likes dancing with you, he does it often for sure and you have no reason to complain but if it hasn’t happened yet, no worries, you can do the first step and ask him. Have enough courage and do it yourself, for you pleasure and development. Don’t feel ashamed – instructors are also human beings 🙂

If it’s going about your colleagues from the course, I think you shouldn’t come out with the initiative as first, because probably they dance at the similar level like you and I don’t find arguments which would convince me to do the first step (maybe with one exception – dying of boredom).

My dear ladies, don’t worry, guys usually ask to dance without any problem. Of course, there are exceptional cases but who cares 🙂 Sometimes there are so many people at the party that it’s not possible to dance with everybody and we have to select partners (however it sounds strange). Nothing wrong with that if a particular partner doesn’t see you and you have to do the first step. Now you will ask someone to dance but thanks to it you will improve your skills and become better so that later you will go to dance festival where you will be asked to dance by Cuban instructor and you will go crazy with happiness and be so thankful that you hid the pride those days! 😀

For men:

I recommend to dance with many different partners. It doesn’t matter if a woman has been dancing since long time or she’s a beginner. From each one of us you can learn something different. With those less experienced you can work on leading even better than with advanced one. It is also important to adjust your level of dance to the person you are dancing with. If you see your partner doesn’t feel confident while dancing, please, don’t go crazy with complicated figures and don’t force her to dance solo all the song long.

Gentlemen, ask women to dance, don’t wait for them to do that instead of you! There is no reason to feel ashamed, women will be glad.

I understand, you don’t always want to dance with everyone who asks you but you SHOULDN’T REFUSE! If you really don’t have strength to dance for a moment because you’ve just left the dance floor after dancing for 5 songs, no worries, you can tell her you will dance later and after cooling off it would be nice if you went to find her and show what a well-mannered person you are.

Don’t have to dance with every woman you know, it’s not your duty but if you come to the party with someone, you should dance with her once or twice at least.

What’s more.. if there is a specific woman who invite you to dance at every party, it would be nice if you invited her at least one time to show her that you appreciate her courage.

For everyone:

The longest you dance the more confident you are. Don’t stay in a corner room and don’t sit on the chair. Beginnings are hard, I know, but self-confidence grows equal to your skills and experience.

The more often you go to parties, the more people you know, which also makes you braver.

And the world belongs to the brave! 🙂

Cheers,

M.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s