Deakocan Dance Festival 2017

[English below]

W miniony weekend odbyła się II edycja Deakocan Dance Festival w Sopocie. Jest to jeden z wielu festiwali tanecznych mających miejsce w Polsce i na świecie, jednak pod kilkoma względami wyróżnia się spośród tych, w których miałam okazję do tej pory uczestniczyć.

Na początku wspomnę o organizatorach wydarzenia, którymi są Anneta Kepka i Osbanis Tejada, czyli polsko-kubańska para tancerzy, dzieląca się swoją wiedzą i doświadczeniem na warsztatach i kongresach salsowych na całym świecie.

Festiwale, co prawda, zawsze lub prawie zawsze organizowane są przez instruktorów lub pasjonatów tańca, jednak jak dotąd nie spotkało mnie, aby organizatorzy prowadzili na nich zajęcia. Anneta i Osbanis najwyraźniej postanowili to zmienić i podczas Deakocan poprowadzili warsztaty najwyższej klasy, z których wyniosłam mnóstwo cennej wiedzy.

Anneta&Osbanis – Musicality:

Anneta&Osbanis – Son:

Sami widzicie, że bije od nich ogromna energia i prawdziwa miłość do tańca. Poza talentem, wiedzą i umiejętnościami, cechuje ich również otwartość i przyjazne usposobienie. Podczas festiwalu pytali uczestników, jak się czują oraz czy dobrze się bawią. Dbali o każdy szczegół, dzięki czemu sprawili, że atmosfera była niezwykle pozytywna.

Kolejna rzecz to nazwa festiwalu, która nie jest przypadkowa. Deakocan w języku Yoruba oznacza ‘od serca’ (na Kubie mówi się po hiszpańsku, a także w języku Yoruba ze względu na duży wpływ kultury afrykańskiej). Niektórzy mogliby powiedzieć: ‘Oj tam, to taki chwyt marketingowy’, jednak zapewniam Was, że taniec płynie prosto z ich serc i dlatego uważam, że nazwa jest bardzo adekwatna do tego, co robią 🙂

Lokalizacja wydarzenia również była ogromnym plusem, ponieważ dzięki temu, że festiwal miał miejsce w Zatoce Sztuki w Sopocie, to niektóre zajęcia odbywały się na plaży (duża pochwała dla Annety i Osbanisa, bo kiedy okazało się, że w sali, na której początkowo miały odbywać się warsztaty było za gorąco, momentalnie zorganizowali wszystko tak, aby przenieść je na plażę).

Zobaczcie jakie show zrobili Yanet&Fredy! 😀

Warto też wspomnieć o dostępności wszystkich instruktorów festiwalowych i muzyków na imprezie, bo naprawdę nie jest to wcale takie oczywiste na każdym festiwalu. Wszyscy artyści, z którymi miałam okazję zatańczyć byli uśmiechnięci i otwarci. Na parkiecie dawali z siebie wszystko, a nawet sami prosili do tańca oraz można było porozmawiać z nimi bez najmniejszego problemu.

W piątek odbył się koncert FClan, który otworzył całe wydarzenie. Muzycy porwali do tańca całą salę! Byłam zachwycona ich energią! 😀 W sobotę i niedzielę towarzyszyli nam również na warsztatach, grając muzykę na żywo, do której tańczyliśmy son, salsę oraz rumbę.

Relacja z koncertu:

Podczas festiwalu spałam po 3 godziny dziennie, ale mimo deficytu snu wróciłam naładowana pozytywną energią i jeszcze większą chęcią do pracy nad swoimi umiejętnościami.

Wielkie podziękowania dla Annety i Osbanisa za serce włożone w przygotowania i doskonałą organizację warsztatów oraz imprez, dzięki czemu mogłam przeżyć kolejną piękną przygodę z tańcem.

Chciałabym znaleźć jakiś minus, aby moja relacja wydała Wam się bardziej wiarygodna, jednak naprawdę nie mam żadnych zastrzeżeń. Był to najlepszy festiwal na jakim do tej pory byłam i już nie mogę doczekać się kolejnej edycji ❤

Zdecydowanie polecam go wszystkim tancerzom, zarówno początkującym jak i zaawansowanym! 🙂

Pozdrawiam,

M.

Last weekend was the second edition of the Deakocan Dance Festival in Sopot. This is one of the many dance festivals taking place in Poland and in the world but in a few aspects it stands out among those in which I had the opportunity to participate so far.

At the beginning I will mention the organizers of the event who are Anneta Kepka and Osbanis Tejada, Polish-Cuban couple of dancers, sharing their knowledge and experience at salsa workshops and congresses around the world.

Festivals usually or even always are organized by instructors or dance enthusiasts but I haven’t met the organizers who used to lead the classes on them (until now). Apparently, Anneta and Osbanis decided to change it and during Deakocan they led the top-class workshop, thanks to what I gained a lot of valuable knowledge.

Anneta&Osbanis – Musicality:

Anneta&Osbanis – Son:

You can see yourself the huge energy and true love for dancing which come from them. Besides the skills, talent and knowledge they’re also very kind and friendly people. During the festival they asked the participants how they felt and whether they enjoyed themselves. They took care of every detail and made the atmosphere very positive.

Another thing is the name of the festival, which is not random in this case. Deakocan in Yoruba means ‚from the heart’ (in Cuba people speak Spanish and also Yoruba because of the influence of African culture). Some of you might say: ‚Oh there, this is marketing grip’ but I guarantee you that dance comes straight from their hearts and that’s why I think the name is very adequate to what they do 🙂

The location of the event was also a huge advantage because, due to the fact that the festival took place at the Zatoka Sztuki in Sopot, some of the activities took place on the beach (great praise for Anneta and Osbanis because when it turned out that in the workshop room was too hot they immediately arranged everything to bring the class to the beach).

Look at the show of Yanet&Fredy! 😀

It’s also worth to mention about the presence of all the festival instructors and musicians at the party because honesty, it isn’t so obvious at every festival. All the artists I had the opportunity to dance with, were very friendly and smiling. On the dance floor they did their best and even asked for dance. We could also talk to them without any problem.

On Friday there was the FClan concert which opened the whole festival. The musicians have gripped the dance room! Their energy delighted me! 😀 On Saturday and Sunday workshops they also played on drums so that we could dance son, salsa and rumba to live music.

Shortcut from the concert:

During the festival I used to sleep 3 hours a day but despite the lack of sleep I came back home with positive energy and even bigger willingness to work on my dancing skills than I had before.

Huge thanks to Anneta and Osbanis for the heart they put into the preparation and perfect organization of workshops and parties, so that I could experience another beautiful adventure with dance.

I would like to find some disadvantages to make my review more credible but I really have no objections. It was the best festival I’ve ever been to and I cannot wait for the next year edition ❤

I recommend it to all dancers, both beginners and advanced! 🙂

Cheers,

M.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s